Requiem - az ukrajnai háború civil áldozataiért
There are no translations available.

 

Requiem az ukrajnai civil áldozatok emlékére

'23.02.23. Zeneakadémia

 

A Szent Efrém Férfikar az ukrajnai háború kitörésének egy éves évfordulóján emlékezik meg az ukrajnai civil áldozatokról. A kétfélidős koncerten többek között felhangzik Papp Viktor erre az alkalomra írt kompozíciója, a Férfikar számára komponált Requiem ukrán és latin nyelven, a második félidőben pedig Liszt Ferenc ritkán hallható férfikari Requiemje szólal meg, amit két gyermeke és édesanyja elvesztése után írt a mester.

 

A műsor első félidejében felhangzik a görögkatolikus halottakról megemlékező szertartás, a Panachida egyik himnusza, majd pedig Hildur Guðnadóttir izlandi zeneszerző feldolgozása, amelynek liturgikus szövege eredetileg ugyanennek a szertartásnak a részét képezi és a Chernobil című sorozat emlékezetes fináléjában volt hallható.

 

Papp Viktor a Szent Efrém Férfikar tagja, aki számos feldolgozást készített már az együttesnek. Az Ungváron született fiatal zeneszerző Ukrán Requiemjének szövege szó szerinti fordítás az eredeti latin szövegből, azonban több helyen a latin szöveg is belekeveredik az ukrán verssorok közé. Érdekesen fonódnak össze a keleti és a nyugati liturgikus hagyományok a műben, amiben a szerző és az előadók azokról a civilekről emlékeznek meg, akik sokszor saját házaikban, lakásaikban, kocsijukban, az utcán sétálva, biciklizés vagy bármilyen hétköznapi tevékenység közben vesztették el az életüket értelmetlenül.

 

Első rész:

„A megdicsőült igazak lelkeivel” – tropár a görögkatolikus Panachida szertartásból

Hildur Guðnadóttir: Vicsnaja pamjaty – Boldog Nyugalmat

Papp Viktor: Ukrán Requiem

Második rész:

Liszt Ferenc: Requiem (S.12)

 

Közreműködik:

Szent Efrém Férfikar (Balázs Edgár, Bubnó Lőrinc, Bubnó Márk, Bubnó Tamás, Oláh Marcell, Papp Viktor, Rácz Ambrus, Tóth Péter)

Horváth Márton Levente – orgona

Rézfúvós kamaraegyüttes

Tóth Benedek – üstdob

 

 

Requiem az ukrajnai civil áldozatok emlékére

'23.02.23. Zeneakadémia